annonse:1



MORGENBLADET

Utgis av Morgenbladet as / Etablert 1819 av boktrykker Niels Wulfsberg
De ansatte som problem

Del denne artikkelen:
| Mer
 Relaterte artikler:
Forskerutdanning

At bare to av tre som begynner på en doktorgrad fullfører, er urovekkende. Men årsaken er ikke at det er for få, det er nok for mange. Det ville være for godt til å være sant om faktisk to av tre som har lyst på en doktorgrad virkelig har det talentet som kreves.

Doktorgrad er ikke en vanlig utdannelse alle har lik rett til å få. Når tilsynelatende bare to av tre har talent, da må det skyldes dårlig oppfølging fra veileder, leser vi i Morgenbladet forrige uke. Det er altså jeg, som veileder, som er den naturlige syndebukk for at kartet ikke stemmer med terrenget.

Jeg vil ikke ha en arbeidsgiver som ser på de ansatte som et problem. Eller med andre ord: En arbeidsgiver som har tatt som sitt motto at "kunden (også kjent som studenten) har alltid rett". Og tatt sitt motto til hjertet så til de grader at de ansatte betraktes som et problem.

Dette er i bunn og grunn årsaken til at jeg mistet motivasjonen, og har forlatt universitetet.

Dr. Tage Stabell-Kulø
Tidligere førsteamanuensis


Publisert 09. mars 2007

annonser: