Debatt

Fle­re unøy­ak­tig­he­ter

Publisert Sist oppdatert

Jord­bruk

I Mor­gen­bla­det 9. mai går Ar­vid Sol­heim fra Ut­vik­lings­fon­det langt i å for­sva­re det nor­ske land­bru­ket. Så langt at han gjør seg selv skyl­dig i det sam­me som han an­kla­ger Morgenbladets Sten Inge Jør­gen­sen for: Å fare med unøy­ak­tig­he­ter.

I sin iver et­ter å hyl­le nor­ske bøn­ders stand­punk­ter, ser ikke Sol­heim ut til å mene at en eneste ting er galt med norsk land­bruk. At en me­get sterk næ­rings­sek­tor i et me­get rikt land gang på gang fremstilles som uskyl­den selv av so­li­da­ri­tets­or­ga­ni­sa­sjo­ner som Utviklignsfondet, er i bes­te fall uny­an­sert. Og bil­det teg­nes ved hjelp av et me­get se­lek­tivt ut­valg av fak­ta. I den­ne sam­men­hen­gen er det to ele­men­ter som bør be­ly­ses:

Nor­ge eks­por­te­rer ikke land­bruks­pro­duk­ter til ut­vik­lings­land, hev­der Sol­heim. Nei vel? Kan han ga­ran­te­re at det ikke er en enes­te norsk Jarls­berg­ost til salgs i over­klas­sens su­per­mar­ke­der i Mexi­co City, Cape Town el­ler Bei­jing? Sta­tis­tisk sen­tral­by­rås tall er van­ske­li­ge å bry­te ned på det­te fel­tet. Men vi vet med sik­ker­het at det er, el­ler har ny­lig vært, nor­ske meie­ri­pro­duk­ter til salgs i alle dis­se tre by­ene. Og de nor­ske am­bas­sa­de­ne i Kina og Ar­gen­ti­na re­kla­me­rer beg­ge for Jarls­berg på sine hjem­me­si­der. Da kan man vel også reg­ne med at os­ten er å få kjøpt i bu­tik­ken? I rett­fer­dig­he­tens navn er vo­lu­met av den­ne eks­por­ten nep­pe sær­lig stor. Men det er li­ke­vel greit å hol­de et visst nivå av re­de­lig­het i de­bat­ten.

Gro­ve­re er imid­ler­tid den mis­vi­sen­de fremstillingen av sub­si­die­pro­ble­ma­tik­ken Sol­heim gir. Det er helt rik­tig som han hev­der, at den nor­ske land­bruks­sek­to­ren har vært med på å av­skaf­fe eks­port­sub­si­die­ne. Det er bra. Imidlertid blir det en grov feil­slut­ning å fremstille det som om dumpingproblematikken der­med er løst, slik Sol­heims inn­legg kan le­ses.

For selv om ver­den i ferd med å av­skaf­fe eks­port­sub­si­die­ne, be­står pro­ble­met med at in­du­stri­lan­de­nes un­der­pri­se­de mat­va­rer øde­leg­ger for bøn­der i ut­vik­lings­land. I Vest-Af­ri­ka har bil­lig, fros­sent fjær­kre fra EU vært en ka­ta­stro­fe for kyl­ling­bøn­der i re­gio­nen – uten at det har mot­tatt en enes­te Euro i eks­port­sub­si­di­er.

Pro­ble­met med norsk po­li­tikk er ikke at vi dum­per land­bruks­va­rer i Af­ri­ka, men at vi for­hand­ler på EUs og USAs eks­port­ori­en­ter­te pre­mis­ser in­nen WTO. Når Nor­ge og G10 for­hand­ler om å få be­hol­de så mye som mu­lig av den produksjonspremierende in­tern­støt­ten, får ul­tra­ef­fek­ti­ve land­bruk i USA og EU be­hol­de de sam­me sub­si­die­ne – med den ef­fekt at de pro­du­se­rer sto­re over­skudds­lag­re som se­ne­re blir dum­pet i fat­ti­ge land.

Si­tua­sjo­nen i Vest-Af­ri­ka kan lett være be­gyn­nel­sen på den nye dumpingproblematikken: At mat­va­rer som i ut­gangs­punk­tet er sub­si­di­ert til in­nen­landsk for­bruk «lek­ker» til ver­dens­mar­ke­det. Stilt oven­for det­te pro­ble­met, blir ikke nor­ske bøn­ders po­si­sjo­ner like løs­nings­ori­en­ter­te.

Det er fint at nor­ske bøn­der gjen­tat­te gan­ger har un­der­stre­ket at de er mot dum­ping. Men det åpen­ba­re spørs­må­let til Ut­vik­lings­fon­det blir hvil­ke vir­ke­mid­ler som skal hind­re den. Fore­lø­pig har vi me­get få vir­ke­mid­ler for å hind­re dum­ping som den vi har sett i Vest-Af­ri­ka. Vi er helt eni­ge med Ut­vik­lings­fon­det i at ut­vik­lings­lan­de­ne må få lov til å bru­ke toll for å mot­vir­ke den. Men det er ikke nok. Vi tren­ger også å få etab­lert et prin­sipp om at mat som er sub­si­di­ert ikke skal eks­por­te­res, uav­hen­gig av hva slags sub­si­di­er den har mot­tatt. Kan ut­vik­lings­fon­det være med på det?

Sind­re Stran­den Tol­lef­sen

SV-med­lem